Ο ΑΟΚΚ 0-2 στην Κρήτη... χόρεψε πεντοζάλι τον Ηρόδοτο

Ο ΑΟΚΚ νίκησε σήμερα 0-2 τον Ηρόδοτο στην Κρήτη για την 12η αγωνιστική της Football League.

Ο ΑΟΚΚ νίκησε σήμερα 0-2 τον Ηρόδοτο στην Κρήτη για την 12η αγωνιστική της Football League. Στον αγώνα, που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Ν. Αλικαρνασσού Ηρακλείου και άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, η κερκυραϊκή ομάδα ήταν καλύτερη και πήρε μία δίκαιη νίκη. Τα τέρματα του ΑΟΚΚ πέτυχαν στο Β΄ημίχρονο με κεφαλιές οιΤουράμ και Βίλα. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έχασε και πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι από το 70΄έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κονέ.

Οι φάσεις του αγώνα

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα παρουσιάστηκε στο 20΄για τον ΑΟΚΚ. Ο Κόντος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε δυνατά, η μπάλα αποκρούστηκε από τους αμυντικούς του Ηροδότου, επανήλθε στον Κόντο, ο οποίος απέναντι από την εστία των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα άουτ.

Η απάντηση για τον Ηρόδοτο ήρθε στο 24΄. Σε μία αντεπίθεση των Κρητικών, ο Αγγελούδης βρέθηκε τετ- α-τετ με τον τερματοφύλακα του ΑΟΚΚ, ωστόσο ο Κουτζαβασίλης πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 26΄έγινε η μεγαλύτερη ευκαιρία του Α΄ημιχρόνου. Σε μία οργανωμένη επίθεση της κερκυραϊκής ομάδας, ο Κρητικός σούταρε μέσα από την περιοχή του Ηρόδοτου, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στην επαναφορά σερβιρίστηκε στα πόδια του Σιατραβάνη, ο οποίος ωστόσο έχασε την ευκαιρία να σκοράρει

Στις καθυστερήσεις του Α΄ημιχρόνου τραυματίστηκε ο Ζορμπάς, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Μότα.

Με την έναρξη του Β΄ημιχρόνου ο Σιατραβάνης βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Ηρόδοτου, αλλά του σουτ, που έκανε από πλεονεκτική θέση κατέληξε άουτ.

Στο 55΄καλή επίθεση για τον ΑΟΚΚ, ο Κόντος πάτησε περιοχή από πλάγια, αλλά το σουτ, που επιχείρησε ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο γκολκήπερ των γηπεδούχων.

Στο 64΄εξαιρετική προσπάθεια του Μότα απο δεξιά, μπήκε στην περιοχή του Ηρόδοτου έκανε σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Τουράμ με στον στράικερ του ΑΟΚΚ να πετυχαίνει το 0-1.

Στα επόμενα δύο λεπτά ο ΑΟΚΚ έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα του. Στο 65΄με τον Μότα, όταν εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας του Ηροδότου βρέθηκε ενώπιος ενωπίω με την εστία των γηπεδούχων, αλλά δεν πρόλαβε να σκοράρει. Στο 66΄νέα μεγάλη φάση εντός περιοχής για τον ΑΟΚΚ με τον Λινάρδο να σουτάρει άουτ.

Στο 70΄ο Ηρόδοτος έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Κονέ, εκβίασε πέναλτι και είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Στο 79΄ο Κούρος έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Βίλα στην καρδιά της περιοχής του Ηροδότου με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στο 89΄ο Λινάρδος εξαπέλυσε κεραυνό, αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κασμερίδης, αποσοβώντας το 0-3

Διαιτησία

Διαιτητής  ο Αλέξανδρος Δραγάτης (Ανατ. Αττικής) με βοηθούς τους Δημήτριο Βεργέτη (Αρκαδίας) – Δημήτριο Κύριο (Αρκαδίας)

Οι συνθέσεις:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Α. Φουτσίνι): Κασμερίδης, Χατζηλιάδης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Γραικός, Μουκίδης, Κασαπάκης, Αργκιλέσι (62΄Νύκταρης), Φραγκουλάκης, Κονέ, Αγγελούδης (75΄Σιαλμάς)

ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ (Δ. Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Θεοδωράκης, Ιωάννου, Κούρος, Κρητικός, Ζορμπάς(45΄+1΄Μότα), Σιατραβάνης (67΄Βίλα), Λινάρδος, Κόντος (87΄Μίσκου), Τουράμ

Κάντε click να δείτε το άρθρο απ’ ευθείας από την πηγή του: Ο ΑΟΚΚ 0-2 στην Κρήτη… χόρεψε πεντοζάλι τον Ηρόδοτο