Στους Παξούς ευχαριστήθηκαν Αρέντα & τρίαθλο μικρών –μεγάλων

Με την Αρέντα των 5 και 10 χιλιομέτρων, που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή ξεκίνησε το τριήμερο αθλητισμού, που εδώ και οκτώ χρόνιαδιοργανώνει ο Αθλητικός όμιλος Παξών σε συνεργασία με το Δήμο.

Με την Αρέντα των 5 και 10 χιλιομέτρων, που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή ξεκίνησε το τριήμερο αθλητισμού, που εδώ και οκτώ χρόνιαδιοργανώνει ο Αθλητικός όμιλος Παξών σε συνεργασία με το Δήμο.

 Η δραστηριότητα συνεχίστηκε το απόγευμα του Σαββάτου με το Τρίαθλο Ανδρών-Γυναικών και ολοκληρώθηκε την Κυριακή με το Τρίαθλο των μικρών.Η συμμετοχή, όπως συμβαίνει κάθε χρόνο ήταν αξιόλογη και στους αγώνες εκτός από εγχώριους αθλητές-τριες πήραν μέρος και αρκετοί αλλοδαποί. Αφού στόχος των αγώνων δεν είναι τόσο η διάκριση, όσο η διασκέδαση και ανάδειξη των τοπίων του νησιού. Μετά το τέλος των αγώνων ακολούθησαν οι απονομές και χορευτικό πρόγραμμα από τμήμα χορευτών του γυμναστηρίου  NAMASTE.

pa2

pa3

Οι νικητές στην Αρέντα

Στον αγώνα ανδρών 5 χμ νικητής ήταν ο Τσιριγκάκης Σταμάτης με χρόνο 20,11 .Στην δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Ρούσης Θανάσης με 21,25 και στην τρίτη θέση ο Κούκια Μαριγλέν με χρόνο 22,52.
Στον αγώνα γυναικών 5 χ.μ την πρώτη θέση κατέκτησε η Σατκλιφ Στεφανία με χρόνο 23,00 ,την δευτερη θέση η Rutherford June με χρόνο 33,00 και την τρίτη θέση κατέκτησε η Βραχωρίτη Κατερίνα με χρόνο 33,45.
Στον αγώνα 10 χ.μ γυναικών νικητρια αναδείχτηκε η Φαναριώτη Μελίνα με χρόνο 52,33 στην δευτερη θέση βρέθηκε η Jakobsen Lilian με 57,05 και στην τρίτη θέση η Βούλα Απέργη με 1:05,25.
Τέλος στον αγώνα 10 χ.μ ανδρών,νικητής ήταν ο Λάμπρου Κάρολος με χρόνο 52,05 ,την δευτερη θέση κατέκτησε Φαϊτάς Στάθης με 54,31 και την τρίτη θέση ο Κοντάρης Σπύρος με χρόνο 54,50.

Τρίαθλο

Περιλάμβανε  750μ κολύμβησης, 18χλμ  ποδηλατοδρομία και τέλος 5 χλμ τρέξιμο.

ΑΝΔΡΕΣ: Πρώτος ο Γιώργος Κοσκινάς (1:14:10). Δεύτερος ο Ιταλός Antonio Ravarino (1:17:34) και τρίτος ο Νορβηγός Fredriksert Fredage (1:27:43) ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Πρώτη Marcella Van Hermert (1:33:02) & Δεύτερη Σοφία Άνθη (1:49:03). ΟΜΑΔΙΚΟ: Πρώτοι: Νίκος Βλάχος (κολύμπι – ποδήλατο)- Σταμάτης Τσιριγκάκης (τρέξιμο) 1:23:10. Δεύτεροι: Αλέξανδρος Νικολάου (κολύμπι-ποδήλατο)- Θεόδωρος Τσάτσας (τρέξιμο) 1:30:12. Τρίτοι: Γιάννης Ρούσσης (κολύμπι)- Θανάσης Ρούσσης (ποδήλατο)- Φάνης Γαβαλάς (τρέξιμο) 1:36:08.

Special νικητές

Η ομάδα των Special Olympics, που πήρε μέρος στο ομαδικό τρίαθλο, αποτελούνταν απο: Sarah Calen (κολύμπι)- Πέτρο Σπάθα (ποδήλατο) και WcuBlumenthal (τρέξιμο).

 

1.Οι τρεις πρώτοι στο τρίαθλο Ανδρών.

2. Οι νικητές στο ομαδικό του τριάθλου με τον δήμαρχο Σπ. Βλαχόπουλο καθήμενο.

3. Ομαδική φωτογραφία των νικητών και των συντελεστών της εκδήλωσης στους Παξούς.

Κάντε click να δείτε το άρθρο απ’ ευθείας από την πηγή του: Στους Παξούς ευχαριστήθηκαν Αρέντα & τρίαθλο μικρών –μεγάλων